Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Tradycyjne miody pitne | Właściwości lecznicze miodu

Gatunki miodu pitnego

Tradycja produkcji miodów pitnych w Polsce sięga początków państwowości. W XVII wieku pojawiają się wzmianki na temat różnych rodzajów miodów pitnych.

Z czego wytwarza się miód pitny? Składnikiem tego trunku jest przede wszystkim miód pszczeli. Ponadto do produkcji miodu pitnego potrzebne są drożdże miodowe, przyprawy, takie jak cynamon, goździki czy imbir świeże owoce (mogą być naturalne soki owocowe).

Długa tradycja wytwarzania w Polsce miodów pitnych wpłynęła na ich znaczne zróżnicowanie. Ze względu na stopień rozcieńczenia wyróżnia się kilka rodzajów miodu pitnego. Największą zawartością alkoholu charakteryzują się półtoraki. Jednocześnie jest to najsłodszy miód pitny o bogatych walorach smakowych, pięknym złotym kolorze i niezwykłym zapachu.Wytwarza się go z miodu nektarowego. Na 1 litr tradycyjnego półtoraka przypada 720g naturalnego miodu. Właściwą klarowność tego rodzaju trunku uzyskuje się dopiero po wielu latach dojrzewania. Staje się wtedy lekko kwaskowaty i niewątpliwie zasługuje na miano najszlachetniejszego trunku.

Miód pitny dwójniak produkuje się również z miodu nektarowego o smaku niezwykle łagodnym. 1 litr tego trunku zawiera 610g miodu naturalnego. Najlepszy smak i aromat uzyskuje się po kilkuletnim, przynajmniej półtorarocznym, okresie dojrzewania trunku.

Trójniak jest miodem pitnym na bazie miodu nektarowego. W 1l trunku zawarte jest 420g miodu naturalnego. Ten miód pitny wytwarza się zgodnie z tradycyjną, staropolską recepturą, której głównym zaleceniem jest odpowiedni okres leżakowania trójniaka. Wynosi on przynajmniej jeden rok.

Czwórniak produkuje się bardzo podobnie jak pozostałe rodzaje miodów pitnych z tym, że wymaga on minimum dziewięciu miesięcy leżakowania i na 1l alkoholu przypada 320g miodu naturalnego.