Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Gatunki miodu pszczelego | Właściwości lecznicze miodu

Najpopularniejsze rodzaje miodu

W zależności od materiału naturalnego z jakiego powstał miód, wyróżnia się trzy jego rodzaje. Miód nektarowy, często zwany również kwiatowym charakteryzuje się przede wszystkim mocnym aromatem i jasną barwą. Miód spadziowy ma najczęściej zabarwienie ciemne i bardzo specyficzny smak. Poza tym występują także miody mieszane.

Oprócz podziału ze względu na surowiec z jakiego powstał miód, wyróżnia się także klasyfikację ze względu na jego barwę. Miody jasne są delikatne w smaku i po skrystalizowaniu się przyjmują odcienie koloru żółtego i kremowego. Miody ciemne natomiast są ostre i krystalizują się na brązowo.

W większości przypadków miody są pozyskiwane z nektaru różnych roślin. W leczeniu i profilaktyce najcenniejsze są jednak miody jednogatunkowe, powstałe z jednej, określonej rośliny. Warto znać właściwości lecznicze miodów, by móc je wykorzystywać w praktyce.

Miód rzepakowy polecany jest głównie w chorobach serca, stanach zapalnych dróg oddechowych. Stymuluje również czynność detoksykacyjną wątroby.

Miód akacjowy leczy przeziębienie, choroby nerek i układu moczowego. Jest nieocenionym lekiem w przypadku zaburzeń ze strony układu pokarmowego.

Miód lipowy dobrze wpływa na układ nerwowy, ponieważ redukuje objawy przemęczenia i stresu. Znajduje zastosowanie w leczeniu chorób serca oraz dolnych i górnych dróg oddechowych.

Miód gryczany ma działanie odtruwające i przeciwmiażdżycowe. Zaleca się go pić w wypadku anemii spowodowanej niedoborem żelaza.

Miód wrzosowy leczy stany zapalne żołądka i jamy ustnej. Stosowany w profilaktyce chorób nerek, dróg moczowych i prostaty.

Miód wielokwiatowy posiada działanie przeciwalergiczne i antystresowe. Polecany szczególnie w przypadku wyczerpania psychicznego i fizycznego oraz problemów z sercem.

Miód mniszkowy znajduje zastosowanie w chorobach wątroby, schorzeniach reumatycznych, anemii oraz w stanach zmęczenia. Doskonale wpływa na gojenie się ran.

Miód rzepakowy polecany jest głównie osobom z problemami sercowymi. Stymuluje detoksykacyjne funkcje wątroby.

Miód koniczynowy  działa przeciwzapalnie, moczopędnie i uspokajająco. Poleca się go w stanach psychicznego wyczerpania, biegunkach i przeziębieniu.

Miód spadziowy z drzew liściastych jest nieocenionym lekiem w przypadku zaparć i biegunek oraz chorób ze strony przewodu pokarmowego.

Miód spadziowy z drzew iglastych wykorzystywany jest w leczeniu chorób nerek i dróg moczowych. Stymuluje do pracy wątrobę i jelita.