Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xkp/public_html/sym.com.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak przechowywać miód? | Właściwości lecznicze miodu

Przechowywanie i krystalizacja miodu

Miód jest nie tylko pysznym ale i wartościowym produktem. Niewłaściwe przechowywanie i postępowanie z nim, może sprawić, że właściwości miodu nie będą już tak duże.

Jak przechowywać miód? Najlepsza temperatura do przechowywania miodu to 10-15 stopni, a więc dobrze go trzymać w chłodniejszym pokoju, piwnicy czy spiżarce. Wyższa temperatura będzie powodowała niekorzystny rozpad enzymów. Bardzo ważne jest, by miód nie miał dostępu do światła, ponieważ rozkłada ono inwertazę, czyli jeden z najważniejszych enzymów. Równie istotne jest to, by miód był przechowywany w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Miód nie zamknięty lub zamknięty nieszczelnie wchłania wodę i może sfermentować.

W jakich naczyniach przechowujemy miód? Powinny to być naczynia szklane, emaliowane, ceramiczne lub aluminiowe, z których będzie go łatwo wybrać. Nie powinno się natomiast miodu przechowywać w opakowaniach z żelaza, cynku czy tworzyw plastikowych.

Często zdarza się, że wcześniej czy później miód ulegnie krystalizacji. Co to jest krystalizacja? To naturalny proces, który w żadnym wypadku nie wpływa na jakość i smak miodu. Miód zawiera ponad 70% cukrów prostych w swoim składzie, a zawartość wody to nie więcej niż 20%. Nic więc dziwnego, że z czasem produkt ten krystalizuje się. Jeśli słoik czy inny pojemnik z miodem będzie szczelnie zamknięty, krystalizacja będzie wolniejsza. Wbrew pojawiającym się opiniom, w przeciwieństwie do powszechnie używanego miodu naturalnego, tradycyjny miód pitny ma konsystencję wina i nie ulega krystalizacji.

W celu uzyskania pożądanej konsystencji trzeba skrystalizowany miód włożyć (w słoiku) do ciepłej wody. Powinna mieć ona temperaturę nie wyższą niż 40 stopni. Nie należy skrystalizowanego miodu wkładać do mikrofalówki, ponieważ enzymu ulegną rozpadowi. Ponadto mikrofale mają szkodliwe działanie.